Son yıllarda kolay ulaşılabilir,lezzetli, pratik ve her keseye uygun olmasıyla tercih edilen çiğ köfte zengin besin içeriğiyle her derde deva. İçerisinde bulunan kırmızıbiber, ceviz, bulgur ve limon gibi ürünlerin bağışıklık sistemine olan faydasının yanı sıra sinir ve sindirim sistemini güçlendirici etkileri azımsanmayacak kadar çok.

cigkofte2Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden olan çiğ köfte, hem bağışıklığı güçlendiriyor hem de zayıflamaya yardımcı oluyor. Bulgurla yapılan bir lezzet olduğu için bulgurun tüm faydalarını içinde bulunduran çiğ köfte, kilo almayı engelleyen doyurucu besin ögelerine sahip. Kırmızıbiberin verdiği faydadan dolayı E ve C vitaminini içinde bulunduran yiyecek, aynı zamanda kalp hastalıkları riskini de oldukça aşağı seviyelere çekiyor.

2009 yılı itibariyle çiğ köftede etin yasaklanmasıyla birlikte lezzet tartışmalarının hala devam etmesi bir yana daha sağlıklı olduğu gerçeği bilim insanlarının ortak yargısı.

ÇİĞKÖFTENİN HAYATI ÖNEM TAŞIYAN 10 FAYDASI;

  1. Etsiz çiğköfte içerisinde yer alan kırmızıbiberde bulunan E ve C vitaminleri kötü kolesterolü düşürmede etkilidir.
  2. Kırmızıbiberde bulunan “fenolin” adlı antioksidan madde felç riskini azaltır ve kalbe iyi gelir. Aynı zamanda cevizin, antioksidan özelliği dolayısıyla kardiyovasküler ve sinir sistemine zarar veren Parkinson ve Alzheimer gibi çok kuvvetli hastalıkların gelişimini erteleyebileceği veya azaltabileceği belirtiliyor.
  3. Çiğköfte içerisindeki kırmızıbiberin renk maddesi “likopen” bağırsak, rahim ve prostat kanserinden korur. Likopen domatesin de renk maddesidir. Kırmızıbiberdeki, “capsaisin” ise prostat tümörlerini yok eder.
  4. Kırmızıbiberdeki “ß-karoten”, A vitamininin ön maddesi olup (Pro vitamin A) bağışıklık sistemini güçlendirir.
  5. Cevizdeki larginin kan damarlarının  iç tarafının pürüzsüz ve düzgün olmasını sağlayarak kan-damar sisteminin rahatlamasını sağlıyor.
  6. Beyne benzeyen ceviz, kavrama ve anlamayı geliştirir.
  7.  İçerisindeki buğday yüksek miktarda lif içeren bir gıdadır. Sindirim siteminin çalışmasını olumlu ölçüde etkiler. Lifli gıdaların tok tutma özelliği olduğu için kilo kontrolünü kolaylaştırır.
  8. Bulgurun yapısında folik asit de bulunduğu için hamile kadınların tüketmesi önemlidir. Folik asit, anneler için önemli olduğu kadar bebeklerin gelişimi için de önemlidir. Bulgurun içerdiği folik asit, anne karnındaki bebeğin zeka gelişimi üzerinde etkilidir.
  9. Kırmızıbiber, insanı ferahlatır ve nefes yollarını açar. Bronşit ve grip gibi hastalıklarda faydalıdır.
  10. İçerisindeki ceviz, şeker hastaları için hayati önemi olan insülini artırır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here