Bizim cumartesi kahvaltı grubu, sevgili dost Fikret Ercan önderliginde geçtigimiz ay içinde bir hafta sonu Rumeli hisarı Nezih’de toplandı. Benim ilk gidisimdi. Orkestra sefi Behzat Gerçeker, tam masaya gelecek yemeklerin nefasetini anlatırken, meslektası Tayfun Topal’ın kendisinden daha yakısıklı kardesi Ibrahim Topal yanıma geldi ve bana tek kisilik dev ordu Galip Öztürk’ü tanıstırdı. Güneydogu’nun en zengin mutfagı olan “Antep Yemek Kültürünün içinde dogup büyümüs kartal gözleriyle her yeri devamlı kontrol altında tutan asçılık kökenli bir isletme uzmanı. Size Nezih’de gelip masaya oturmak düsüyor, ne garson çagırmak var ne çay istemek, her sey bir sistem dahilinde ilk bes dakikada masanızda oluyor.

nezih2

Kahvaltılıklarda dil peyniri, bögürtlenli lor, beyaz peynir, tereyagı, süzme ve petek bal, Bodrum mandalina reçeli, visne reçeli, muhtesem bir tad, nohut piyazı (Kemik suyunda haslanmıs nohut limon tuzu, pul biber, ince kıyılmıs taze sogan maydanoz taze kırmızı biber (al biber) ile karıstırılıp masaya getirilisi anında nar eksisi ve Nizip’in sızma yagı ile bulusturuluyor, afiyetle yiyebiliyorsunuz)Antep yöresinin kırma çekirdeksiz yesil zeytini, yesillik tabagı, domates, salatalık sögüs, yine ailenin bagında yetisen Hönüsü üzümünün güneste kurutulması sonrasında fırınlama metoduyla yapılan pekmez ve de mütemmim cüzü tahin, yöresel peynir, pisi (Güney Anadolu bölgesinde yapılan ve çok popüler olan yagda kızartılmıs hamur), semsek böregi, kiremitte peynir, sahanda sucuk ızgara, yapma (Ince bulgur ve baharat çesitleri ile yapılan bir çesit hamur (içli köftenin dısı) kızartması) , yumurtalı ekmek, köy bazlama ekmek, menemen, patatesli sebzeli yumurta, ıspanaklı peynirli gözleme, son olarak da gelen katmer (Kagıt inceliginde hamur içerisinde sam fıstıgı, sade yag, kaymak odun fırında pisiriliyor ve servis ediliyor) kullanılan tüm mamuller ailenin kendi üretim tesislerinden her pazartesi günü geliyor.

Üç yıldır Kozyatagı’ndan bogaza tasınan Nezih Tayfun Topal Galip Öztürk ortaklıgı ile gün boyu misafir kabul ediyor, mutfak açık ve gözler önünde, servis Veysel Aktas ile Ilyas Demir’e teslim. Misafirlerden bir kısmı denize nazır ilk sıra masaları ancak iki üç hafta sonra için kapatabiliyor. Hasılı kahvaltısının ünü yemegin kebabın yanılmıyorsam önüne geçmis.

Bir Cevap Yazın