Bazılarımızın yemeklerde baharat kullanma konusunda katı kuralları olabilir. Ama bu tabuyu yıkmanın zamanı geldi. Yemeklere eklenen baharatların kilo vermeye yardımcı oldugunu bilmeyen kalmadı. Özellikle göbek bölgesinde birikmis yagların hakkından gelebilecek 10 güçlü baharatı

1Hardal Tohumu

Hardal tohumu, metabolizmayı hızlandıran turpgiller alesnden bir sebze olan hardaldan elde edlyor. Bu tohumlar pisirmeye uygundur. Özellkle ete çok yakısan hardal tohumlarını dilerseniz tane hardal sosu olarak da tüketeblrsnz. Göbek bölgesndek yagları yakmanıza yardımcı oluyor.

2Tane Biberler

Toz karabiberler bir kenara kaldırın ve kendinize biber ögütücü satın alın. Tane karabiberler yedigiinz her seye gönül rahatlıgıyla koyun. Tane karabberin çevresindeki piperne maddesinin bel çevresindek yeni yag hücrelernn olusumunu engelledigi biliniyor.

3Hint Safranı

Bu baharat bedeninizi için bulunmaz Hint kuması gibi. Içergindeki güçlü antioksidanların yanı sıra anti-inflamatuar etkisi var ve sindirme yardımcı oluyor. Her yemege ekleyebilirsiniz çünkü midedeki yanma hisisini de azaltıyor. Aynı zamanda leptin hormonunun salgılanmasına yardımcı oluyor, böylece vücut yag yakabiliyor.

4Biberiye

Kilo verme konusunda süper güçlerden biri olarak biliniyor. Her gün mutlaka tüketilmesi öneriliyor. Ister tazesini isterkurutulmusunu yiyin; hem lezzetli hem de diyet dostu. Biberyenin içerisinde karnosik asit bulunuyor; bu madde vücutta glukoz sevyelerini azaltıyor. Ki yüksek glukoz seviyeleri vücutta yag anlamına geliyor. Salataların içerisinde veya zeytinyagıyla birlikte yiyebilirsiniz.

5Toz Şili Biberi

Kilo verme denilince mutlaka kapsaisin maddesinin de adı geçiyor. Sili biberine o acı tadı veren bu madde zayıflama konusunda inanılmaz destek veriyor. Bu biber metabolizmayı atesliyor ve hızlı yag yakımına yardımcı oluyor. Her gün yarım çay kasıgı toz biberi yemeklerinize katıp tüketebilirsiniz.

6Maydonoz

Tüm yemekleri süsleyen, sofraların bastacı maydanozu çig tüketmeye gayret edin. Yemeklerin içine katmaktansa limon sıkarak salatasını yiyin. Çig olarak yemeklerden önce ve sonra tüketildigi takdirde metabolizmayı hızlandırıyor. Aynı zamanda karaciger fonksiyonlarını düzenleyerek yaglanmanın önüne geçiyor.

7Zencefil

Mide ve sindirim sistemi için mucizevi etkileri var. Bagırsaklar için yakıt görevi görüyor ve düzgün çalısmalarını saglıyor. Sindirim problemi yasayan insanların en majör sorunları genellikle kilo sorunları oluyor. Çünkü sindirim çalısmayınca sistem de düzgün çalısmıyor. Özellikle soslara ve et yemeklerinize zencefili ekleyebilirsiniz.

8Tarçın

Kilo vermek isteyenlerin her an yanında tasıyabilecegi bir baharat. Tarçın, hücreleri glukozla dolduruyor ve bu sayede insülini düsürüyor. Insülin direnci kilo problemi olan insanların en büyük problemlerinden biridir. Bunu önlemek için seker koydugunuz her seyi tarçınla degistirin. Yogurtla, sosların içerisinde, içeceklerinizle birlikte tüketin ve yagları parçalayın.

9Sarımsak

Sarımsak temel bir antibiyotiktir. Evlerde ilaç niyetine kullanılan sarımsak sindirime yardımcı oluyor, kolesterolü düsürüyor ve tansiyonu dengeliyor. Aynı zamanda kilo verme konusunda da destek veriyor çünkü sarımsagın yagları parçalama özelligi bulunuyor. Maksimum fayda saglamak için çig halde tüketilmesi öneriliyor. Eger çig halde yiyemiyorsanız makarna soslarında, salatalarda da kullanabilirsiniz.

10Lavanta

Eger vücudunuzda stres ve sıkıntı sonrası olusan bir kilo fazlalıgı varsa yemeklerinizi lavanta ile pisirmelisiniz. Lavantanın stres giderme, azaltma özelligi bulunuyor. Özellikle et yemeklerine harika bir tat katan lavantanın kokusu sinir sistemine iyi geliyor. Bu sayede vücudun abur cubur istegini de bastırıyor. Yani lavantalı ızgara et yemeginden sonra canınız bir paket patates cipsi çekmeyecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here